გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ცხოველთა სამყარო
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ლელა ვარდიძე
|
სწავლების საფეხური
|
მოსწავლეები არიან მეათე კლასში. კლასში
არის რვა მოსწავლე.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არ არის
ისეთი მოსწავლე რომლისთვისაც სწავლების ჩვეულებრივი ტემპი
მიუღებელია.
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
გავაცნობ ცხოველთა სამყაროს. განარჩევენ შინაურ და
გარეულ ცხოველებს. განუვითარდებათ სიყვარულის გრძნობა ცხოველების მიმართ. გამოუმუშავდებათ პასუხისმგებლობა ცხოველთა
დაცვისა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
რა იციან ცხოველების შესახებ
და რით განსხვავდებიან ისინი. რა
დადებთი თვისებების დანახვა შეიძლება ცხოველებში.
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
გამოვიყენებ წინასწარ შექმნილ
შეფასების რუბრიკას.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
ფერადი ფანქრები, საშლელი, ბარათები. ვისარგებლე წიგნებით: სახემძღვანელო, საბავშვო ენციკლოპედია, თვალსაჩინოება, დაფა, ცარცი,
ცხოველების ფიტულები, ცხოველების სათამაშო ფიგურები, ცხოველები კოლბებში.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
გამოვიყენებ ჩემ ცოდნას
და გამოცდილებას არსებული თემის
ირგვლივ. მოსწავლეებს ვაჩვენებ პრეზენტაციას.
სიის ამოკითხვა. 2 წთ. ტექსტის კითხვა
5წთ.
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს. მახვილდება ყურადღება გამომეტყველებით კითხვაზე. ტექსტის ანალიზი 7წთ. მასწავლებელი სვამს
კითხვებს თემის ანალიზისა
და სინთეზისათვის. მოსწავლემ თავად უნდა
შეძლოს წაკითხულის ანალიზი. თემის დაყოფა
და დასათაურება 7წთ. კლას ვყოფ
2ნაწილად და პირველ
ჯგუფს ვაძლევ ერთი
სურათის დასათაურებას. მეორე ჯგუფს დაფაზე ვაწერინებ
მმეორე სურათის დასათაურების სახელს. გეგმის
მიხედვით მოსწავლეები გადმოსცემენ მთელი ტექსტის შინაარს
5წთ. მოსწავლეები მსჯელობენ თემის
მიხვედვით როგორები არიან
ცხოველები. 3წთ შესწავლილი ტექსტის მიხვედით მოსწავლეებმა დაწერეს თემა
"მხიარული შეჯიბრი". 10 წთ. გრამატიკა . რამდენი
კითხვითი წინადადება ამ
ტექსტში? (სად ცხოვრობენ შინაური ცხოველები ან
სად ცხოვრობენ გარეული ცხოველები) 6წთ. სასურველია გამოვიყენოთ ბარათები , ჯგუფური
მუშაობისას. თითეულ ჯგუფს
მივაწოდოთ ბარათები და
დახატონ თავიანთი საყვარელი ცხოველები.
|
|
|
Sunday, December 15, 2013
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment