გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ცხოველთა სამყარო
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ლელა ვარდიძე
|
სწავლების საფეხური
|
მოსწავლეები არიან მეათე კლასში. კლასში
არის რვა მოსწავლე.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არ არის
ისეთი მოსწავლე რომლისთვისაც სწავლების ჩვეულებრივი ტემპი
მიუღებელია.
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
გავაცნობ ცხოველთა სამყაროს. განარჩევენ შინაურ და
გარეულ ცხოველებს. განუვითარდებათ სიყვარულის გრძნობა ცხოველების მიმართ. გამოუმუშავდებათ პასუხისმგებლობა ცხოველთა
დაცვისა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
რა იციან ცხოველების შესახებ
და რით განსხვავდებიან ისინი. რა
დადებთი თვისებების დანახვა შეიძლება ცხოველებში.
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
გამოვიყენებ წინასწარ შექმნილ
შეფასების რუბრიკას.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
ფერადი ფანქრები, საშლელი, ბარათები. ვისარგებლე წიგნებით: სახემძღვანელო, საბავშვო ენციკლოპედია, თვალსაჩინოება, დაფა, ცარცი,
ცხოველების ფიტულები, ცხოველების სათამაშო ფიგურები, ცხოველები კოლბებში.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
გამოვიყენებ ჩემ ცოდნას
და გამოცდილებას არსებული თემის
ირგვლივ. მოსწავლეებს ვაჩვენებ პრეზენტაციას.
სიის ამოკითხვა. 2 წთ. ტექსტის კითხვა
5წთ.
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს. მახვილდება ყურადღება გამომეტყველებით კითხვაზე. ტექსტის ანალიზი 7წთ. მასწავლებელი სვამს
კითხვებს თემის ანალიზისა
და სინთეზისათვის. მოსწავლემ თავად უნდა
შეძლოს წაკითხულის ანალიზი. თემის დაყოფა
და დასათაურება 7წთ. კლას ვყოფ
2ნაწილად და პირველ
ჯგუფს ვაძლევ ერთი
სურათის დასათაურებას. მეორე ჯგუფს დაფაზე ვაწერინებ
მმეორე სურათის დასათაურების სახელს. გეგმის
მიხედვით მოსწავლეები გადმოსცემენ მთელი ტექსტის შინაარს
5წთ. მოსწავლეები მსჯელობენ თემის
მიხვედვით როგორები არიან
ცხოველები. 3წთ შესწავლილი ტექსტის მიხვედით მოსწავლეებმა დაწერეს თემა
"მხიარული შეჯიბრი". 10 წთ. გრამატიკა . რამდენი
კითხვითი წინადადება ამ
ტექსტში? (სად ცხოვრობენ შინაური ცხოველები ან
სად ცხოვრობენ გარეული ცხოველები) 6წთ. სასურველია გამოვიყენოთ ბარათები , ჯგუფური
მუშაობისას. თითეულ ჯგუფს
მივაწოდოთ ბარათები და
დახატონ თავიანთი საყვარელი ცხოველები.
|
|
|
Sunday, December 15, 2013
გაკვეთილის გეგმა
Saturday, December 14, 2013
პროექტი
პროექტის სახელწოდება.
|
|
პროექტის აქტუალობა.
|
მსურს მოსწავლეებს ავუხსნა,
ამა, თუ იმ
ექსკურსიისაგან მიღებული შედეგი
და ექსკურსიაზე ნანახი რეალობის შეფასება.
|
პროექტის მიზნები.
|
გავაცნო რაბათის
ციხის წარსული, ამ ციხის აშენების მიზანი წარსულში, ციხესთან დაკავშირებული ისტორიული მოვლენები. ციხის
დღევანდელი დანიშნულება.
|
მონაწილეთა ასაკი.
|
თერთმეტი ცამეტი
წელი.
|
ვადები და
ხანგძლივობა.
|
2013 წლის
მაისის თვე. ექსკურსიის ხანგძლივობა ექვსი
შვიდი საათი.
|
მოსალოდნელი შედეგები პროდუქტები რაც
შეიძლება შეიქმნას.
|
ბავშვებს, ჩაუნერგავ ექსპონატების სიყვარულს და
ვასწავლი თუ როგორ
უნდა გაუფრთხილდნენ ისტორიულ რელიქვიებსა და
შენობა ნაგებობებს.
|
პროექტისათვის საჭირო
ძირითადი რესურსები.
|
თანხა ექსკურსისათვის, ავტობუსი
მძღოლი , ექსკურსიამძღოლი ფოტოაპარატურა, ვიდეოკამერა, სათვალე , ქუდი,
რუკა.
|
პროექტის მსვლელობა.
|
წყალთბილიდან გავემგზავრეთ ახალციხის
მიმართულებით, შემდეგ მოვინახულეთ რაბათი.
რაბათის ციხის შესასვლელში, სალაროში
ავიღეთ ბილეთები, დავთვალიერეთ მუზეუმი,
მუსულმანური მეჩეთი, სათალთვალო კოშკურიდან გადავხედეთ ქალაქს,
გადავიღეთ სურათები ქვაში
ნაკეთ საფეხურებზე, ვნახეთ უძველესი საიდუმლო გასასვლელი, ხეში ნაკეთი
აივნები და მოზაიკის იატაკი. შემდეგ დავბრუნდით
ახალციხეში ვანახე ბავშვებს
თამარ მეფის ძეგლი
და გავემგზავრეთ წყალთბილაში.
|
კავშირი საგნენებთან და
ეროვნულ გეგმასთან.
|
ჩემს მიერ
წარმოდგენილ პროექტს კაავშირი
აქვს შემდეგ საგნებთან: ისტორია, გეოგრაფია, ბუნება, ლიტერატურა. ექსკურსია ექვემდებარებოდეს ეროვნული სასწავლო გეგმის
სტანდარტს.
|
პროექტის ხელმძღვანელი.
|
ლელა ვარდიძე.
|
ხემძღვანელის ელ-ფოსტა.
|
lela196931@gmai/.com
|
Subscribe to:
Posts (Atom)